designcoholic-reklam

kapali-otopark-olculerive tasarimi-1

kapali-otopark-olculerive tasarimi-1

Kapalı otoparklar genelde alışveriş merkezleri, tiyatro salonları, sinema salonları, spor kompleksleri veya toplu konut binaları gibi yapıların bodrum katlarında tasarlanmaktadır. Bu gibi yapılarda bina tasarımına başlanırken otopark dikkate alınıp kolonların aks aralık mesafeleri dikkatli bir şekilde belirlenmelidir. Kapalı otopark tasarımlarında  genellikle kolon açıklık mesafesini kurtaran ve araçların rahat sığabileceği 820 cm. aks mesafesi ideal bir ölçüdür. İki aksın birbirinden uzaklığı 820 cm. olarak belirlenirse, her iki kolon arasında üç aracın park edebileceği rahat bir otopark alanı yakalanmış olur.

Kapalı veya açık otoparklarda her bir araç için genellikle kullanılan park yeri ebatı 250 cm. x 500 cm. dir. Engelli otopark ölçülerinde ise bu ebatlar 350 cm. x 500 cm. olmaktadır.

Otopark tasarım ve projelerinde giriş ve çıkış rampaları da oldukça önemlidir. Bu gibi projelerde rampaların eğimleri %20’ eğimi geçmemelidir. En ideal rampa eğimi ise %10 civarı olmasıdır. Rampa genişlikleri ise tek yönlü otopark rampalarında 330 cm. ve her iki yanında 20 cm. bordür, toplam 370 cm. idealdir. Ancak alanın kısıtlı olduğu durumlarda 330 cm. lik genişlik 250 cm. ‘e kadar düşürülebilir.

Otopark kat yüksekliği ideal ölçüsü ise minimum 350 cm. dir.

—————————————————————————————————————————————

Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı projelerinizde veya öğrenci proje çizimlerinizde profesyonel destek ve proje yardımı almak için bizlere ;

proje-yardim@hotmail.com mail adresinden veya İLETİŞİM sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

—————————————————————————————————————————————

Kapalı Otopark Ölçüleri ve Tasarımı
Bookmark and Share

ilgincbirbilgi-reklam

designcoholic-reklam

Post navigation


Bir Cevap Yazın