yukari

proje-yardim.com – Mimarlık – İç Mimarlık – Peyzaj Mimarlığı Hizmetleri – Öğrenci Proje Çizim Ödevleri

İç Mimarlık, Mimarlık

Kapalı Otopark Ölçüleri ve Tasarımı

designcoholic-reklam

kapali-otopark-olculerive tasarimi-1

Kapalı otoparklar genelde alışveriş merkezleri, tiyatro salonları, sinema salonları, spor kompleksleri veya toplu konut binaları gibi yapıların bodrum katlarında tasarlanmaktadır. Bu gibi yapılarda bina tasarımına başlanırken otopark dikkate alanıp kolonların aks aralık mesafeleri dikkatli bir şekilde belirlenmelidir. Kapalı otopark tasarımlarında  genellikle kolon açıklık mesafesini kurtaran ve araçların rahat sığabileceği 820 cm. aks mesafesi ideal bir ölçüdür. İki aksın birbirinden uzaklığı 820 cm. olarak belirlenirse, her iki kolon arasında üç aracın park edebileceği rahat bir otopark alanı yakalanmış olur.

Kapalı veya açık otoparklarda her bir araç için genellikle kullanılan park yeri ebatı 250 cm. x 500 cm. dir. Engelli otopark ölçülerinde ise bu ebatlar 350 cm. x 500 cm. olmaktadır.

Otopark tasarım ve projelerinde giriş ve çıkış rampalarıda oldukça önemlidir. Bu gibi projelerde rapaların eğimleri %20’ eğimi geçmemelidir. En ideal rampa eğimi ise %10 civarı olmasıdır. Rampa genişlikleri ise tek yönlü otopark rampalarında 330 cm. ve her iki yanında 20 cm. bordür, toplam 370 cm. idealdir. Ancak alanın kısıtlı olduğu durularda 330 cm. lik genişlik 250 cm. ’e kadar düşürülebilir.

Otopark kat yüksekliği ideal ölçüsü ise minimum 350 cm. dir.

Bookmark and Share ilgincbirbilgi-reklam

Bu paylaşım yoruma kapalı.